Општина Богданци                                                                                          

Занимливости за Општина Богданци

Информации од јавен карактер

Почитувани,

Ве известуваме дека Општина Богданци, согласно член 8 од Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер (“Сл.весник на Рм.бр.13/2006) го определи Државниот службеник– Даринка Пеева вработена во општинската администрација на Општина Богданци на работно место - Помлад соработник за јавни дејности и координација на процесот за воведување на стандарди,за службено лице задолжено за посредување при остварувањето на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер во општина Богданци.

Контакт телефон 034222-333; 078 321-532;

e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. ; Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

На следните линкови може да ги преземете:

Упатство за начинот и постапката за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер

Барање за пристап до информации од јавен карактер

Жалба

Листата на информации од јавен карактер

Одлука за утврдување на надоместокот за материјалните трошоци за дадената информација од имателите на информации

 

Спорт

 

   ФК Вардарски (Богданци), во сезона 1992/93 настапува во 1 МФЛ (Прва Македонска Фудбалска Лига), но завршува како последнопласиран тим и испаѓа од лигата. Во Вардарски својата кариера ја има почнато, младинскиот репрезентативец на Македонија, Цветан Чурлинов.
    ФК Вардарски е единствена екипа во Македонија која континуирано играше во Македонска фудбалска лига во периодот 1978 – 1993 година.
   Во 1984 година во Богданци се одржа Младинско првенство на Југославија во фудбал. Учествуваа репрезентациите на 6 републики и 2 покраини и беа поделени во 2 групи по 4.      Тогаш на Градскиот стадион Под Каменот играа Просинечки, Бобан, Шукер, Мијатовиќ, Комочар, Ѓорѓевиќ, Бабунски. Првенството го освои Црна Гора.
   Цветан Чурлинов не единствениот репрезентативец кој играл за Вардарски. Ги има многуНикола Филипов, Мојсеј Морарцалиев, Мирослав Ѓокиќ, Тони и Трајче Никови, Младен Марков, Љупчо Василевски, Цилев, Станчев, Пане Блажевски, Драган Христовски, Јанко Карајанов, Никола Секулов, Перо Ранготов, Љубе Велковски, Неџат Хусеин, Наум и Љупчо Љамчевски, Драган Илиевски, Ангел Кимов, Пане Недев, Бегановски... Сите тие имаат играно за репрезентација (пионерска, младинска, кадетска, сениорска). Мора да се споменат и богданските легендиДронов, Брдаров, Благој Шимов, Миле Пеев, Петрушев, Шапкарев, Владо и Јован Мишеви ...
   За Вардарски имаат двајца селектори на фудбалската репезентација на Македонија – Ѓоко Хаџиевски и Никола Илиевски – Џиџи.
   Титулата најдобар стрелец во првенството на МФЛ, како играчи на Вардарски ја освоилеТрајче Петровски ( 2 пати, 1978/79 и 1980/81), Никола Секулов – 1981/82, Кочо Атанасовски – 1982/83, Мојсеј Морарцалиев – 1983/84, Петар Ранготов – 1985/86.
     Во 1992 година Вардарски избори пласман во Првата македонска државна лига. Податокот дека сме биле последно пласирани никако не треба да стои на веб сајт. Тука треба да има само афирмативни работи. Таа сезона Вардарски освои само 9 бодови (победа носеше само 2 бода), но истите ги освои во првите 7 кола, а потоа Млаз се откажа од спонзор.
    Сезони за одбележување во Вардарски:

-          1966 кваликации за влез во Македонска лига со Овче Поле

-          1978 првак на регион и влез во Македонска лига

-          1992 влез во Прва македонска државна лига

-          1980/81. Вардарски беше убедливо најдобра екипа во првенството и само заради тоа што немаше дозвола од директорот на Млаз, Шимов, не влезе во Втората  југословенска лига. Долго време беше прв, на крајот заврши трет зад Победа Прилеп и Брегалница Штип. Таа година Радио Скопје (Македонско радио) два пати вршеше директен радио пренос од натпреварите Вардарски – Победа Прилеп 1:0 и Вардарски – Брегалница Штип 1:0. Опстанок во лигата таа Година му го должат на Вардарски: Koжуф, Металург, Победа Валандово и Саса. Состав: Славковски и Тодоров – Бенкс (голмани), Василев, Стефанов, Томе Георгиев, Ѓоко Хаџиевски, Орце Атанасов, Илиев, Морарцалиев (одбрана), Шапкарев, Христовски, Тристовски, Левајковски, Кимов, (средина), Пеев, Тушкаловски, Недев, Благој Георгиев (крила) и Трајче Петровски, Гугов (центарфори). Тренер - Блажо Малинков.

-          1985/86. Од истите причини Вардарски мораше да заврши трет, иако само неколку кола пред крајот на првенството беше прв. Состав Славковски, Митевски, Ников (голмани), Василевски, Настев, Јанчев, Невеселов, Морарцалиев, Попов (одбрана), Павлов, Тодоров, Бегановски, Наумовски,Тодоров (средина), Ранготов, Лазаревски, Пеев, Атанасовски (напад). Тренер Диме Георгиев. Таа година Вардарски беше есенски шампион.

 

 
   РК Младост (Богданци), член на најјаката ракометна лига на Македонија и тим кој секогаш е при врвот на мак ракометот. Повеќе пати има настапувано во Европските ракометни купови.
 
   ЖРК Млаз (Богданци), порано има настапувано во женската ракометна супер лига, моментално настапува во Прва Женска Ракометна Лига (втор ранг на натпреварување). Има настапувано во Европските ракометни купови.

 

 

ДЕЛОВНИ ИНФОРМАЦИИ

ЛИНКОВИ

 

 

Културни настани

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Број на гледања на артикли
1128061

Посетители

1776473
Денес
Вчера
Оваа недела
Овој месец
Вкупно
165
1846
8009
38415
1776473

Server Time: 2018-09-22 01:34:30
Joomla template by Joomlashine.com